🎉 NYNÍ DÁREK k objednávce: Čistící hadřík a šperková krabička ZDARMA! 🎁 Nakupujte teď! 💎

Jak pečovat o svůj nový šperk s drahokamem?

Přišel vám nový šperk a chcete, aby zůstal krásně stříbrný co nejdéle? Existuje několik pravidel, které se postarají o to, aby tomu tak bylo.

Nejdříve je potřebné, abychom znali, kdo je hlavním nepřítelem našeho stříbrného miláčka. A jedním z největších nepřátel jsou chemické látky. Ty nejběžnější z nich najdeme v kosmetických přípravcích, a to jsou například: laky na vlasy, make-up, krémy, odličovací přípravky a další různé kosmetické přípravky. Rada v tomto případě zní: Pokud některý z výše zmíněných kosmetických přípravků používáte, nandejte si svůj šperk až poté, co je budete používat. Vyvarujte se tomu, aby byly nanášený přímo na šperk. V praxi: Pokud se jdete líčit, šperk si nasaďte až po nalíčení. Pokud se jdete odličovat, opět, nejdříve si šperk sundejte a následně proveďte odlíčení. 

clanek_2

 

Proč můj šperk černá?

Každý, kdo již stříbro měl jistě ví, že je stříbro náchylné k černání. Toto černání je vyvolané právě oxidací, které stříbro "získává" ze vzduchu, nebo z příliš vysokého pH faktoru pokožky - jednoduše z potu. Někteří lidé mají pot kyselejší a šperky tak černají rychleji. A jak tedy černání předejít? Mezi nejoblíbenější a nejúčinnější způsoby čištění patří čistící lázně určené právě pro čištění šperků. Pokud ji nemáte, můžete svůj šperk odnést do klenotnictví, kde čištění provádí na počkání.

 

Jak však černání předejít, nebo jej co nejvíce zpomalit? 

Šperk po nošení očistíme jemným hadříkem - nemá totiž rád pod a ani nečistoty z běžného nošení. Ideální je použít hadřík určený na stříbro, použít však můžete i mikrovlákno - buďte šetrní, nesmíte "drhnout". Pokud šperk zrovna nenosíte, uchovávejte jej odděleně od ostatních šperků a nikdy jej nenechávejte volně ležet. Ukládejte jej do šperkovnice, nebo do pytlíku na šperky. Jestliže šperkovnici ani pytlík nemáte, můžete použít naši krabičku, ve které vám šperk přišel. Přímý kontakt se sluncem, nebo právě "volně" ležící šperk v místnosti rozhodně nepřispěje k udržení krásy.

 

Jak prodloužit životnost pokovených šperků?

Většina kvalitních šperků je buď pokryta vrstvou platiny, nebo jsou rhodiované. Díky těmto úpravám jsou šperky odolnější a vydrží déle - toto však není věčné a opět zde platí několik rad, které napomohou k tomu, aby byl šperk krásný co nejdelší dobu.
Ačkoliv jsou dnešní metody pokovení moderní, stále se jedná pouze o povrchovou úpravu. To, jak dlouho povrchová úprava vydrží, záleží na mnoha faktorech.

Mezi některé z nich řadíme opotřebení, tedy ošoupání. Zde velice záleží, jak se svým šperkem zacházíte. Ošoupání nelze zcela zabránit, lze však zpomalit - neexistuje žádný výrobní proces, který by tomuto předešel. Šperk tak nenosíme při sportu, ani s ním nespíme. Šperk si nejdříve sundáme, až pak se líčíme, nebo odlíčíme. Fyzická námaha může šperk poškodit - zvýšené riziko ošoupání. Zabijákem je i agresivní pot - pokud již máte vyzkoušeno, že váš pot poničí většinu z šperků, měli byste zvážit alternativní materiál šperku, který nosíte. Šperk nenoste při koupání, sprchování a ani plavání. Jak jsme již psali, šperk nemá rád chemikálie - Chlór ve vodě, sůl, vonné koupele, šampóny - zkrátka, toto není cesta pro udržení krásy vašeho šperku. :-)